Categories: گردشگری

خیابان امام رضا دومین خیابان زیبای جهان درمشهد|خیابان تهران مشهد

خیابان امام رضا ،دومین خیابان زیبای جهان در مشهد :

خیابان امام رضا مشهد ظاهرش به زیبایی بسیاری از خیابانهای با شکوه جهان نیست، اما نسبت به سنش مانند صورت پیرزنی ۹۰ ساله که هنوز ۴۰ سال دارد، به نظر میرسد. خودمانی بگوییم سنش مهم نیست دلش جوان است.

اگر اهل مشهد باشید به خوبی درک میکنید چه میگویم. از هر خیابانی که به سمت حرم بروی و غمی به دل داشته باشی، آن خیابان آنقدر دلگیر است که اشک از چشمانت جاری میشود اما خیابان امام رضا یا همان خیابان تهران حس و حال دیگری دارد.

هر ساعتی از شبانه روز که از این خیابان گذر کنی شوق و شور مسافران آنقدر بالاست که محو حال و هوای این خیابان میشوی! نه محو مردم، محو گنبد و گلدسته ای که قامتش از هتل های پنج ستاره مشهد کوتاهتر ولی برقش بیشتر، کمی اطراف را نگاه میکنی و با خود فکر میکنی این همه برای حل مشکل آمده اند یا برای تجربه یک حس خوب؟ دیگر برایت مهم نیست چه مشکلی داری و چرا به داخل شهر آمده ای! فقط اطراف را نظاره میکنی و هیاهوی مسافران و غرق افکار خودت میشوی و تا اتمام خیابان حال دلت خوب می شود گاهی حتی برق گنبد و گلدسته هم به چشمت نمیخورد و فقط به بزرگی رفتار یک انسان فکر میکنی و اینکه تو برای انسانهای اطرافت چه کرده ای و به این واسطه چند لحظه ای را دست از گله بر میداری.

خیابان امام رضا مشهد در گذشته خیابان تهران نام داشت زیرا اصلی ترین راه سفر به شهر تهران محسوب می شد. گذشته از تمام تاریخی که در دل خود جای داده حس خوب معنوی آن را نمی توان دست کم گرفت. این حس معنوی در کنار زیبایی نورها و ارتفاع ساختمانها و انبوه انرژی مثبت که از زائران ساطع می شود، صدای خنده کودکان و زمزمه دعا و ارادت به امام رضا از جای جای خیابان، جمعیت پیرمردها و پیر زنها و معلولین با ویلچر و عصا، همه و همه زیباترین صحنه هایی را برایتان ثبت میکند که حضور در این خیابان را فراموش نخواهید کرد.

خیابان امام رضا قدمتی پیش از میلاد مسیح دارد این نکته از آثار تاریخی و عتیقه بدست آمده و موجود در موزه نادری و دیگر موزه ها از این منطقه قابل استناد است اما به دلیل تغییرات بی وقفه ظاهر آن هر دهه تغییراتی به همراه داشته که باعث شده جنبه تاریخی آن کمتر مورد توجه گردشگران قرار گیرد.

از ابتدای خیابان امام رضا که به سمت ترمینال مسافربری حرکت کنیم، منطقه قدیمی سرشور و منطقه گرمابه جدیدها، محله عیدگاه، محله سرحوضان این خیابان را احاطه کرده اند که تک تک این محلات مملو از آثار و حوادث تاریخی هستند.

در منطقه سرشور دست راست خیابان امام رضا بازار فرش فروشها، حمام شاه عباسی یا موزه مردم شناسی، کوچه بازار سرشور، خانه ها و سراهای تاریخی همچون خانه رجایی، خانه آیت الله خامنه ای و بسیاری دیگر قابل بازبینی می باشد.

در منطقه گرمابه جدیدها ، میتوانید اطلاعات زیادی از یهودیان تازه مسلمان شده مشهد بدست بیاورید. این منطقه زمانی بازار پارچه یهودها و با تعدد گرمابه ها روبرو بود. از آن همه گرمابه تنها یک حمام اسلام یا لوی باقی مانده، خانه های یهودیان در این خیابان نیز از بیرون قابل بازبینی هستند. همچنین یک کاروانسرا که در آن سرای عزیز الله اف قرار دارد در این منطقه قابل بازدید است که به بازار عباسقلی خان شهرت دارد.

به اواسط خیابان میرویم حالا دست چپ منطقه عیدگاه است، این منطقه زمانی باغ و بوستان بود و محل برگزاری نماز اعیاد مذهبی یا جشن های عید نوروز و ۱۳ بدر. دست راست خیابان نیز محل قرار گیری بزرگترین باغ خاور میانه و اسلام در زمان قاجار است این باغ، باغ خونی نام دارد.

کمی بالاتر می رویم این بار به محله سر حوضان می رسیم این منطقه کلیمی نشین بود و در این قسمت می توانید ادامه خانه های قدیمی یهودیان را نظاره کنید این خانه ها دارای راه مخفی برای فرار از دست مسلمانان در واقعه الله داد بودند. سر حوضان به دلیل وجود حوضی بزرگ که از رود چشمه گیلاس تغذیه میشد به این نام شهرت یافت.

از این بالاتر که پیش بروید از مشهد قدیم خارج می شوید. اما هنوز مشخص نیست که اگر به طبقات زیرین خیابان امام رضا بروید چه آثار باستانی کشف خواهد شد.

به هر حال وقتی در خیابان امام رضا قدم بر میدارید به خاطر داشته باشید روی انبوهی از آثار تاریخی راه میروید که هنوز کشف نشده اند و به دلیل رونق این خیابان تا سالهای دور هم کشف نخواهند شد.

این خیابان با المانی زیبا که نمادی از معنویت و پاکیست مزین شده ، المان فرشته ای با دو بال که از آسمان به زمین آمده تا به موجودی زمینی و پاک عرض ادب نماید. این المان زیباترین المان مشهد می باشد که در میدان ۱۵ خرداد قرار گرفته و در حال حاضر به دلیل تغییرات شهری قرار شد جای آن به خیابان طبرسی که منتهی به حرم است، انتقال یابد. ولی یقینا این امر حتی ذره ای از معنویت و زیبایی این خیابان را نمیکاهد.

در سال ۱۳۵۴ ه.ش با شروع عملیات توسعه حرم مطهر امام رضا (ع)، خیابان امام رضا نیز وسعت یافت. افزایش ۱۵ متری عرض این خیابان سبب شده تا معمارانی که ساخت بناهای این خیابان را بر عهده دارند، ملزم به رعایت قوانین خاصی شوند که تا آن روز کمتر به آن توجه می شد.

ویژگی های منحصر به فرد خیابان امام رضا (ع):

یکی از زیبایی های خیابان امام رضا این است که دو مناره ای که از این خیابان در دو سوی گنبد دیده می شود در واقع در دو طرف مرقد مطهر قرار ندارند، یعنی یکی از مناره ها در کنار گنبد و دیگری در آن سوی صحن عتیق است.

اما جا نمایی و ساخت این خیابان آن چنان دقیق و بی عیب بوده که هر فرد با نگاه به گنبد حرم مطهر از این خیابان، آن را در میان دو مناره می بیند. این شاهکار معماری در تمام سازه های منتهی به حرم بی نظیر است.

اما ویژگی مهم دیگر این خیابان زیبا، شیب بسیار زیاد آن است. از آنجا که این خیابان از دامنه کوه های جنوب شهر مشهد شروع شده و تا حرم مطهر رضوی ادامه می یابد و شیب شهر به سمت حرم است، خیابان امام رضا نیز دارای شیبی نسبتا زیاد است که در گذشته سبب سیلاب را به سمت حرم جاری می ساخته است.

اما امروزه معماران در صدد رفع این مشکل بر آمده و تدبیراتی را اندیشیده اند. بر اساس معماری جدید، از این سیب در مسیر فلکه آب به سمت حرم کاسته شده است. همچنین صحن موزه و فلکه حضرت را در حدود ۱۲۰ سانتی متر بالاتر از رواق ها ساخته اند. این امر سبب شده تا سد مستحکمی در برابر سیلاب های شدید ایجاد شود.

در سال ۱۳۲۹ ه.ش یکی از شدیدترین سیلاب ها در شهر مشهد ایجاد شد که به سوی حرم مطهر رضوی جریان یافته بود. اما به دلیل وجود این اختلاف سطح، از شدت سیلاب در فلکه آب کاسته شده و تنها بخشی از ورودی رواق امام خمینی دچار آب گرفتگی شد.

امروزه خیابان امام رضا به یکی از مهم ترین خیابان های مشهد مقدس تبدیل گشته است. اغلب عزاداری ها و تجمعات مردمی در این خیابان صورت می گیرد. همچنین هتل های زیادی در خیابان امام رضا ساخته شده اند و از این رو این خیابان به یکی از توریستی ترین خیابان های مشهد مبدل شده است.

وجود مغازه های بسیار زیاد در این خیابان، به آن جنبه اقتصادی نیز بخشیده است. اغلب مغازه های موجود در خیابان امام رضا، سوغاتی های معروف مشهد نظیر مهر و سجاده، زعفران، انواع تسبیح و ادویه جات را به مشتریان و زائران عرضه می کنند.

از این رو بناهای خیابان امام رضا از آن دوره به وسیله آجر سفال و کاشی های لاجوردی ساخته می شدند و اغلب دارای چند پله بودند. اکنون این خیابان زیباترین مسیر منتهی به بارگاه امام هشتم (ع) محسوب می گردد.

دسترسی به حرم مطهر هشتمین امام اسمان امامت و ولایت :

از آنجا که خیابان امام رضا یکی از نزدیک ترین مسیرهای منتهی به حرم است، خطوط مختص به رفت و آمد اتوبوس های بی.آر.تی در آن وجود دارد که می توان از طریق آن بدون توجه به ترافیک، به حرم مطهر رسید.

در ابتدای خیابان امام رضا (فلکه ضد) نیز ایستگاه تاکسی های مسافر بری وجود دارد. این تاکسی ها می توانند شما را بدون دغدغه و توجه به طرح ترافیکی زوج و فرد، به حرم مطهر برسانند. اما استفاده از اتومبیل شخصی نیز در این خیابان امکان پذیر است با این تفاوت که باید به تطابق پلاک خودرو و طرح ترافیکی توجه نمایید.

برای اقامت نیز به هیچ عنوان نگران نباشید شما  می توانید به هتل اپارتمان یلدا مشهد که در خیابان امام رضا ۱۶ بین عنصری ۱۱ و۱۳  قرار دارد، مراجعه کنید. این هتل با ارائه بهترین خدمات به زائران، یکی از بهترین هتل اپارتمان های مشهد محسوب می گردد. و در نظر دارد لحضات شادی را برایتان به ارمغان اورد .

daliri

Recent Posts

چگونه در سفر، هتل یا هتل آپارتمان مناسب انتخاب کنیم ؟

چگونه در سفر، هتل یا هتل آپارتمان مناسب انتخاب کنیم ؟   یکی از عواملی که می تواند سفر را…

4 ماه ago

سفرنامه آقای علی … از شیراز

سفرنامه آقای علی ... از شیراز هفته گذشته برای یه سفر چهار روزه رفتیم مشهد. یعنی قرار بود ۴ روز…

5 ماه ago